szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor szerint a nehéz gazdasági helyzetet Magyarországon is főként a "háborús infláció" okozza, a háború elhúzódásában érdekelt üzleti köröket ezért "meg kell állítani". Ebbe a körbe sorolta a kormányfő Soros Györgyöt, mint háborús uszítót, aki csak "keresni akar a háborún".

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Másképp kell gondolkodnunk az egész orosz-ukrán konfliktusról, mint eddig: a békét kell finanszírozni, nem a háborút – állapította meg Orbán Viktor a szokásos pénteki interjújában a Kossuth rádión, ahol a beszélgetés fókuszában gazdasági kérdések álltak, úgy mint a "háborús infláció", valamint annak enyhítésére a rezsicsökkentés és az ástopok fenntartása.

Orbán Viktor szerint Soros György háborús uszító

Öt hét kihagyás után szokásos péntek reggeli interjúját adta a miniszterelnök az állami rádióban, a Kossuth adón. A fő téma a gazdaság, az árstopok, "a háborús infláció" volt, és elhangzott, hogy százezer kisvállalkozás maradhat a rezsicsökkentésben, az "extraprofitadó" már megkezdődött áthárítását pedig a kormány nem hagyja, mert Orbán szerint ők nem mulyák.

A háborúról Orbán úgy vélekedett, hogy részben a háború hajtja fel az árakat, a további áremelkedést pedig a bevezetett szankciók okozzák. Úgy látja, a háború el fog húzódni, ennek egyik oka, hogy a "háborús uszítóknak" ez az érdeke, de őket szerinte "vissza kell szorítani". A miniszterelnök azt is mondta: "vannak olyan üzleti körök, amelyek érdekeltek a háborúban, Soros György szimbolizálja őket, nyíltan beszél arról, hogy a háborút meg kell hosszabbítani, el kell nyújtani,

ezek háborús uszítók, akik keresni akarnak a háborún, miközben tönkre megyünk ebben, tönkre megy egész Európa."

Nem tudni, mert nem fejtette ki, hogy Orbán mire gondolt pontosan, amikor Soros György háborús uszításáról, illetve arról beszélt, hogy az üzletember keresni akar a szomszédunkban zajló háborún, mivel Soros korábban éppen arról beszélt, hogy mielőbb be kell fejezni a háborút, meg kell állítani az orosz elnököt. Soros májusban, a a davosi Világgazdasági Fórumon úgy fogalmazott: "a legjobb és talán egyedüli módja civilizációnk megőrzésének, ha minél előbb legyőzzük Putyint".

Soros György: Az orosz invázió a harmadik világháború kezdete és a civilizációnk vége lehet

Az üzletember szerint nincs más megoldás, Putyint le kell győzni.

A hvg.hu korábban írt már arról, hogy Orbán régóta saját kis háborút visel a filantróp milliárdos, Soros György ellen, pedig annak idején az ő erkölcsi és anyagi támogatásával indult a mai kormányfő és a Fidesz politikai karrierje is. A 180 fokos fordulat után elkezdett Soros-hálózatról, a Soros-féle embertípusról, a Soros-tervről és a Stop Soros-törvényről beszélni, a sorosozás pedig nemcsak a 2018-as választási kampány fő eleme lett, de visszatért a 2022-es tavaszi kampányban, és azóta is gyakran emlegeti Orbán.

 

Orbán háborúit nézve egy kérdésünk maradt: De sikerült?

Orbán Viktornak évtizedek óta lételeme a küzdés, a vetélkedés, sőt jó ideje ez már harc és háború. Támadó középpályásból vezénylő tábornokká vált, és nem fárad bele: ellenzékben és kormányon is vélt vagy valós ellenfeleiből kovácsol politikai tőkét, szüntelenül „lőporfüstöt szagol". Összegyűjtöttük Orbán és a Fidesz régi és új ellenségeit, hogy lássuk, ki áll nyerésre a csatákban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!